7. 3. 2010

Richard Dawkins o možnom omyle ateistov

Toto video je parafrázou na animovaný film South Park. Jeden z fanúšikov Richarda Dawkinsa upravil krátku epizódu zo skutočného videozáznamu jeho vystúpenia do tejto zábavnej obrazovej podoby, v ktorej ešte výraznejšie vystupuje do popredia skvelá argumentácia pri odpovedi na jednu z otázok prítomnej poslucháčky. Nižšie pod videom je preklad textu tohto krátkeho vystúpenia. Pôvodne video aj s českými titulkami si môžete pozrieť na You Tube.„Toto bude pre vás asi ta najľahšia otázka: Čo ak sa mýlite?“

„Čo ak sa mýlim? Pozrite sa, každý sa môže mýliť. Možno sa všetci mýlime v súvislosti s lietajúcou špagetovou obludou, alebo ružovým jednorožcom, či lietajúcim čajníkom. Predpokladám, že vás vychovávali ako kresťanku. Viete aké to je nevyznávať nejaké náboženstvo, lebo nie ste moslimka, nie ste hinduistka. Prečo nie ste hinduistka? Lebo vás náhodou vychovávali v Amerika, nie v Indii. Ak by ste vyrastali v Indii, boli by ste hinduistkou, Ak by ste vyrastali v Dánsku v časoch Vikingov, verili by ste vo Wotana a Thora. Ak by sta vyrastali v klasickom Grécku, verili by ste v Dia. Ak by ste vyrastali v strednej Afrike, verili by ste vo veľkého Ju-Ju z Hory.

Neexistuje nijaký mimoriadny dôvod, prečo si vybrať práve žido-kresťanského boha, vieru v ktorej vás celkom náhodou vychovali a spýtať sa ma, čo ak sa mýlim. Čo keď sa mýlite vy v súvislosti s veľkým Ju-Ju z morského dna?

Žiadne komentáre: