5. 12. 2009

Kostoly a krčmy – kultúrne stánky: minulosť a budúcnosť

Kostoly a krčmy sa stali akousi nerozlučnou kultúrno-spoločnenskou inštitúciou a historicky i v súčasnosti koexistujú spravidla vedľa seba. Nie je pri tom ale celkom jasné pre koho z tejto dvojice je existencia toho druhého prospešnejšia, či krčma kostolu, alebo kostol krčme. Jedno je isté, že dosahujú spolu väčší synergický efekt.

Po revolúcií v Rusku, v rámci boja proti náboženstvu boli mnohé kostoly zrúcané, ponechané napospas prírodným živlom, alebo sa začali využívať napríklad ako sklady pre poľnohospodárstvo. Najvyšším stupňom ich využitia v oblasti kultúry bola ich premena na múzea a sprievodcovia v nich na úvod obvykle hovorili: Tento kostol bol po revolúcií na želanie robotníckej triedy prebudovaný na toto krásne múzeum...

Po „revolúcií“ u nás sa veci vyvíjali inakšie. Začali sa stavať nové kostoly, reštaurovať dokonca aj niektoré zrúcaniny za ktoré nemohol komunizmus ale samotná cirkev, ktorá ich ignorovala už pred komunizmom. Tam kde kostol nebol a počet ovečiek nestačil financovanie stavby veľkého kostola nastúpila iná premena, ako fénix z popola dočasne povstali nové „kostoly“ z garáži na hasičskú techniku alebo boli využité iné „nepotrebné“ objekty.

Na Západe nemali ani komunizmus ani nežnú revolúciu ale podobne ako po tej ruskej aj oni začali v nedávnej, či vzdialenejšej minulosti prebudovávať kostoly. V mnohých prípadoch skončila synergia v neprospech kostola. Keď už cirkev nebola schopná udržať ho v chode, premenil sa veru v mnohých prípadoch na krčmu. Pravda nie len takú obyčajnú, ale často fajnovú, vyššej cenovej skupiny, ktorá ponúka skvelé služby v skvelom prostredí.

A tak by si ani ateisti na Slovensku nemali zúfať, až raz budeme mať taký rozvinutý kapitalizmus, ako v Západnom svete, aj tie naše pekné kostoly budú pripravené na svoju skvelú premenu. Zatiaľ, na inšpiráciu pre fajnšmekrov i projektantov, na ktorých táto úloha v budúcnosti čaká, ponúkame niekoľko internetových prepojení na krčmy v kostole. Niektoré môžu poslúžiť napríklad ako tip pri vašej najbližšej dovolenke. Nuž pokochajte sa:

The Old church, restaurant & bar / The church, caffe, bar, restaurant, Club, Tourist atraction / Church, music, food, booze / The church, bar & restaurant / The church restaurant, The Belfry / a ešte jeden The church, bar & restaurant.

Nuž, nazdravie bratia v Kristu, vy ktorí nepotrebujete Boha i vy veriaci najrozmanitejších náboženstiev, cirkví a siekt, dovidenia v nejakej skvelej kostolo-krčme, kde sa na vás nebude mračiť žiadny vypasený a lenivý pánko, ktorý sa rozhodol živiť šírením báchoriek o milom a všadeprítomnom... a budú tam možno tancovať dlhonohé krásavice.

Em Twein

1 komentár:

Bosa Noha povedal(a)...

No, ja nepotrebujem pre svoje stastie ziadnu drogu: ani nabozenstvo (teda ani kostol), ale ani alkohol (teda ani krcmu).
Takze ani po premene kostola na krcmu by ma to do tej budovy netahalo ...
Samozrejme, ine je, ak by tam na byvalom oltari tancovali (za prijatelne vstupne !!!) nejake krasavice (alebo krasavci - beriem oboje ...) a hrala ozaj dobra muzika (teda ziadne chramove spevy, ani Slovenski pop-pseudoumelci, ale poriadny bigbit a rock alebo aspon country ...).