10. 6. 2008

Tradícia pečenia moriaka a tradícia viery v Boha

Autor použitej ilustratívnej fotografie: Jaro Nemčok © nemcok.sk

Je nad slnko jasnejšie, že v katolíckej rodine nevyrastie moslim, rovnako ako v moslimskej rodine nevychovajú katolíka. Viera v bohov je rodinná a spoločenská tradícia. Jej skutočné dôvody sú zahmlené vzdialenou minulosťou. Je to trochu ako v príbehu o pečení tradičného amerického moriaka.

Mladá Američanka sa chystá piecť sviatočného moriaka, vyberie ho z igelitového obalu a vloží do rúry. Pozoruje ju pri tom svokra, ktorá je na návšteve a hneď začne rozdávať rady:
– Takto sa moriak nepečie miláčik, najskôr musíš odrezať krídla a stehná.
Mladá Američanka sa čuduje:
– A to už prečo?
– Lebo tak sa má správne piecť tradičný americký moriak, – odvetí svokra. – Tak ho piekla moja mama aj stará mama. Tak je to správne.
Nevesta sa však stále pýta na dôvody a preto na vyjasnenie zavolajú svokrinu mamu. Lenže tá odpovedá v podobnom duchu ako svokra. Nakoniec to skúsia ešte u svokrinej starej mamy, ktorá im prezradí tajomstvo rodinnej tradície:
– Nuž viete, keď sme sa s Johnom zobrali mali sme takú malú rúru na pečenie, že sa do nej moriak nepomestil, preto sme vždy museli stehná a krídla odrezať.

Nuž tak je to s tradíciami, vrátane tradičnej náboženskej viery. Ak sa dôsledne pátra, možno sa dopátrať k dôvodom. V prípade náboženskej viery však už nemáme možnosť zavolať dávnym predkom, ktorí by nám vniesli viacej svetla do tejto tradície. Preto aj keď dnes už máme dostatočne veľkú rúru, mnohí ešte stále pečú tradičného náboženského moriaka.

Em Twein

Žiadne komentáre: