V Bratislave 1. mája 2008
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,
dovoľte mi, aby som Vám predložil na prečítanie a zamyslenie reč veľkého francúzskeho spisovateľa Victora Huga, liberálneho poslanca francúzskeho parlamentu, pri prerokúvaní návrhu školského zákona 15. januára 1850. Kedysi ho mali aj Slováci veľmi radi, lebo jeho láska k chudobným im bola blízka.
Pomery sa zmenili, často k lepšiemu; v našich končinách bieda už nie je taká strašná, ako bývala za jeho čias. No nie natoľko, aby stratila platnosť jeho oduševnená výstraha pred ovládnutím školstva klerikálnou stranou a jej reprezentantmi – Hugo ich volá delegátmi biskupov.
Prosím a vyzývam Vás, aby ste dali do návrhu školského zákona, že ako má veriaca väčšina národa právo na náboženskú výchovu a cirkvami ovplyvňované školy, tak isto má aj neveriaca tretina národa ľudské právo na svetskú výchovu a svetské školy. Nech je Vám vzorom, napríklad, belgická ústava a jej články o školstve.
S prejavom úcty a prianím úspechu Vašej práci
Rastislav Škoda.
Doplňujúca informácia
Reč Victora Huga bola poslaná vo forme celého Zošitu humanistov číslo 70 na osobnú adresu každého poslanca Národnej rady Slovenskej republiky v jeho poslaneckom klube, a to so sprievodným listom ktorý tu uvádzame.
Na náklady s akciou spojené prispel osobitným darom Dr. Jozef Bobok z banskobystrického klubu Prometheus. Ak zareaguje niektorý poslanec vyplnením priloženej prihlášky za abonenta, bude to spomenuté v júlovom čísle ZH.
Reč Victora Huga uverejnil v plnom znení aj s komentárom z Wikipédie o jeho náboženstve týždenník SLOVO v dvojčísle 18-19 dňa 30. apríla 2008 na s. 10-11 a dalo ju aj na svoju web-stránku
2 komentáre:
Ktoré body v navrhovaných zmenách zákona sú sporné?
Čl. I
Prvá časť
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Paragraf 3:
Princípy výchovy a vzdelávania
n)rovnoprávnosti postavenia škôl a školských zariadení zriadených orgánom miestnej štátnej správy v školstve (ďalej len „štátne školy alebo štátne školské zariadenia), škôl a školských zariadení zriadených orgánom územnej samosprávy (ďalej len „verejné školy alebo verejné školské zariadenia“) so školami a školskými zariadeniami zriadenými cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou (ďalej len „cirkevná školy alebo cirkevné školské zariadenia“) a škôl a školských zariadení zriadených inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len „súkromné školy alebo súkromné školské zariadenia“),
o)rovnocennosti vzdelania získaného v štátnych školách, verejných školách, cirkevných školách a v súkromných školách.
Neveriacich je tretina na Slovensku? A to ste kde nabrali, ved podla scitania obyvatelstva je bez vyznania zhruba 10%??
Zverejnenie komentára