16. 3. 2014

Herec, muzikant, spisovateľ a ateista Hugh Laurie

Aj u nás dobré známy britský herec  zo  seriálu Doktor House sa narodil 11. júna 1959 v anglickom Oxforde. 

Hral v kultových britských seriáloch Čierna zmija, Jeeves and Wooster a tiež v humoristicko-satirickom programe Show Fry and Laurie, kde bol jeho partnerom známy britský spisovateľ, herec a ateista Stephen Fry.


Najväčšiu popularitu mu však zabezpečilo účinkovanie v seriáli Dr. House, v ktorom zobrazil presvedčeného ateistu a cynika Gregoryho Housa. Práve za túto postavu získal v rokoch 2006 a 2007 dve prestížne ocenenia Zlatý glóbus. V roku 2011 bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako herec, ktorý pritiahol k televíznym obrazovkám najviac divákov.

Laurie sa tiež prejavil ako úspešný spisovateľ. V roku 1996 vydal román Obchodník so smrťou, ktorý vyšiel aj v slovenskom preklade.

V jednom rozhovore pri odpovedi na otázku novinára o viere v boha povedal: "V detstve celá rodina chodila do presbyteriánskeho kostola. Ale potom som sa stal ateistom. Neverím v boha a myslím si, že ak by boh existoval nestrpel by to, čo sa deje okolo."

V detstve bol bubeníkom v školskom orchestri. Hrá na klavíri, ústnej harmonike a saxofóne. Je klaviristom skupiny Band From TV zloženej z hercov amerických televíznych seriálov, ktorá pravidelne vystupuje na dobročinných koncertoch. 

Jeho skutočná hudobná kariéra začala v roku 2010, ešte počas účinkovania v seriáli Dr. House. Vtom čase nahrával svoj prvý sólový bluesový album Let Them Talk. O dva roky neskôr vydal druhý sólový album Didn´t Talk, Odkiaľ je i skladba Louisiana Blues.

Viac o tomto Hercovi, hudobníkovi. spisovateľovi a ateistovi si prečítate napríklad aj na českej wikipédii.

Žiadne komentáre: