28. 1. 2014

Till Lindemann a ateisti zo skupiny RammsteinSú Nemci, hrajú industriálny metal a ich heslom je: “ Ľudia majú toľko predsudkov o Nemcoch, že by to trvalo celý život, kým by sa ich zbavili“. Ale šesť východných Nemcov sa tým netrápi. Niekedy  vo svojich skladbách všetko hyperbolizujú, napríklad keď spievajú o sadomasochizme. Názov skupiny je podľa leteckej základne Ramstein kde v roku 1988 sa počas leteckej prehliadky zrazili dve lietadlá. Jedno z nich padlo medzi divákov a priamo pri požiari leteckého benzínu zahynulo 40 ľudí. Pri skladbe ktorú majú o tejto udalosti má počas vystúpenia spevák Till Lindemann na sebe horiaci plášť. V rozhovore ktorý poskytol pre nemecký časopis OOR hovorí:

OOR: Ale veď s tým horiacim plášťom skutočne jatríte staré rany.
Till: Niektorí si myslia, že to robíme preto, že sa chceme posmievať z toho čo sa stalo. Ale ja to považujem za istú formu pripomínania tých čo zahynuli. A ako prvok show, sa to dá pomerne ľahko realizovať. „Človek horí“ a všetko v tom zmysle, ale niekedy dokonca robím jeden krok navyše: neobliekam si jednoducho len horiaci plášť, niekedy i ja začínam horieť.

OOR: Pre toho, kto spieva o sado-maso, je to určite mimoriadne potešenie.
Till: „Bestrafe Mich“ (skladba s albumu  „Sehnsucht“  z roku 1997 – pozn. red.) nemá nič spoločné so sadomasochizmom. A hoci som ateista – mimochodom všetci v našej skupine sú ateisti – mám stále pocit, ako by ma niekto trestal. Ak niekto verí na vyššiu silu, potom sa zdá, že všetko dobré čo sa mu stane je dané od boha. Boh dal, boh vzal. Tak sa píše v Biblii nie? Boh ma odmeňuje, pomáha mi. Ale robí to iba pre tých, ktorých má rád, kto v neho verí. Ja sa cítim potrestaný. A nie iba ja – dobrá polovica ľudstva neustále pociťuje bolesť a útrapy. Prečo je na svete toľko biedy a nespravodlivosti?

To sú odpovede a otázka, ktorá istým spôsobom napovedá, že Lindemann a celá skupina Rammstein nie sú amorálni satanisti ani nič podobné. Robia svoju hudbu, svoje show i keď sa to niekomu môže zdať príliš výstredné. 

Pozrite si celý koncert Rammstein v Montpellier v roku 2013

(Spracované podľa rozhovoru holandskému časopisu OOR č. 21, z 18. 10. 1997)

Žiadne komentáre: