23. 9. 2009

Knihy, ktoré treba prečítať

Vďaka priekopníckemu činu Rasťa Škodu mali priaznivci R. Dawkinsa možnosť čítať jeho knihu The God Dellusion v slovenčine už v roku 2007. Oficiálne vydavateľstvá „zaspali“ a to nie len na Slovensku. Teraz konečne vyšiel i český preklad vo vydavateľstve Academia, v edícií Galileo, pod Názvom Boží blud. Leto prinieslo túto knihu aj k nám, na Slovensko, ale nepovaľuje sa na pultoch, ako niektoré „bestsellery“, budete sa preto musieť snažiť, aby ste sa k nej dostali. V Artfore sú ochotní ju pre vás objednať, v predajni ju nemali. Martinus ako internetové knihkupectvo, by mal byť bez problémov a kto by bol celkom bezradný odporúčam skúsiť u Škodu, snáď ešte má k dispozícií niekoľko exemplárov a dostanete ju za ľudovú cenu :-)

Česke vydanie je avizované textom „Zatím poslední kniha britského evolučního biologa R. Dawkinse odmítá náboženský fundamentalismus a kritizuje všechny ostatní, i umírněné podoby náboženství. Považuje je za nebezpečný jev, který omezuje svobodné myšlení lidí. Být o něčem přesvědčen na základě víry je podle Dawkinse v ostrém rozporu s přesvědčením na základě racionálních argumentů.“

To že je to „zatím poslední kniha…“ nie je pravda, a ukazuje to, ako vo vydávaní dobrej literatury nedržíme tempo zo svetom, na rozdiel od rychlého dovozu iných „žiadanejších“ tovarov.

Dawkins popri aktivizme, který vyvíja v Anglicku i USA, ale aj v iných krajinách, kde vystupuje so svojin přednáškami, naďalej píše a v súčasnosti je na trhu (pravda u nás ešte nie) jeho nová kniha The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution (Najväčšia šou na Zemi: Dôkazy evolúcie) a drží sa vo Veľkej Británii v prvej desiatke najpredávanejších kníh. Treba dúfať, že táto kniha uzrie svetlo sveta v našich končinách skôr, ako to bolo v prípade predchádzajúcej The God Dellusion.

Žiadne komentáre: