10. 12. 2008

Zomrel ruský pápež

5. decembra zomrel 15. patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Alexij II. Vlastným menom Alexej Ridiger. Pikantné na jeho osobe bola skutočnosť, že bol spolupracovníkom KGB. Dobre vychádzal s predstaviteľmi moci, ktorí po neúspešnej perestrojke v ZSSR nabrali smer na spoluprácu s cirkvou. To sa týka aj oboch posledných prezidentov Putina a Medvedeva. Títo nie sú v skutočnosti takí horliví pravoslávni veriaci, ako sa tvária, ale uvedomujú si, že nemôžu isť proti cirkvi, ak chcú získať hlasy veriacich a podporu cirkvi, aby mohli realizovať svoje zámery na rozvoj Ruska po rozpade ZSSR, ak ho chcú vytiahnuť z blata do ktorého padlo vďaka politike Gorbačova a Jelcina.

Prezident Medvedev vyhlásil na deň pohrebu Alexija II. štátny smútok na čo negatívne reagoval vo svojom blogu známy ruský dizajnér Artemij Lebedev. Označil takýto prístup za klerikálne besnenie a pripomenul, že v prípade smrti najvyšších predstaviteľov iných náboženstiev štát, ktorý sa tvári ako neideologický a svetský, takto nepostupoval. „Považujem celoruský smútok kvôli úmrtiu a pochovávaniu cirkevného náčelníka za urážlivý, uráža to moje ateistické cítenie.“ Napísal Lebedev a k textu pripojil obrázok patriarchu od iného blogera pod ktorým je napísané: Nečakane povolalo náčelníctvo.

Tento mierny individuálny protest vyvolal búrlivú reakciu medzi poslancami ruského parlamentu, predstaviteľmi pravoslávnej cirkvi a ďalšími všeobecne známejšími osobnosťami. Niektorí dokonca začali volať po potrestaní opovážlivca, čo len podčiarkuje stupeň klerikalizácie súčasného Ruska. Lebedev na to v ďalšom príspevku uviedol niektoré citáty svojich kritikov, ktorí sa postavili na stranu cirkvi a napísal: „Ešte pred nejakými 25 rokmi by za také slova, na ochranu cirkvi, každého autora citátov vyhnali zo strany. A dnes je u nás náboženstvo ľubovôňa a požehnanie...“ Pre tých čo si môžu myslieť, že Lebedev je starý komunista treba vedieť, že je to mladý 30-ročný podnikateľ, ktorý sám tvorí a zároveň vlastní dizajnerské štúdio. Nikdy nebol komunistom a ku komunizmu sa stavia kriticky.

Žiadne komentáre: