30. 6. 2013

V USA odhalili prvý ateistický pamätník

V sobotu, 29 júna, v americkom meste Starke, (štát Florida) slávnostne odhalili prvý ateistický pamätník v USA.

Po zdĺhavom súdnom spore súhlasila organizácia Americkí ateisti stiahnuť návrh na demontáž monumentu s citátmi z biblie, keď získala povolenie na postavenie svojho pamätníka. Oba monumenty sú teraz neďaleko budovy okresného súdu.


Pamätník má tvar lavičky so stĺpikom. Na mramorovom pamätníku, ktorý váži okolo 700 kilogramov sú vygravírované citáty Thomasa Jeffersona, Benjamina Franklina, Johna Adamsa a zakladateľky organizácie amerických ateistov Madalyn Murray O´Hair. Prezident Amerických ateistov osobitne zdôraznil, že na rozdiel od náboženskej agitácie má pamätník praktické použitie, dá sa na ňom pohodlne posedieť a oddýchnuť.

Na slávnostnom odhalení pamätníka sa zúčastnilo viac ako 200 sympatizantov vedeckého ateizmu. Na druhej strane ulice organizovala miestna náboženská komunita protestnú akciu na ktorej boli vyvesené plagáty Honk for Jesus – Trúbte za Ježiša a Yankees Go Home - Jenkiovia choďte domov! (Obyvatelia južných štátov Ameriky sa tradične hlásia k osobitnej kultúrnej komunite Dixie.)

Polícia prísne dozerala na dodržiavanie poriadku, neudiali sa žiadne neprístojnosti.

Americkí ateisti sľubujú, že sa čoskoro po celom území USA objaví ešte 50 podobných pamätníkov od anonymného darcu.

„Tento krok umožní umiestniť pravdu vedľa lži a civilizáciu vedľa barbarstva“ zdôraznil prezident amerických ateistov David Silverman.
__________
Viac k tejto udalosti čítajte (v angličtine) na Miami Herald, alebo The Raw Story. Informácia - pozvánka na odhalenie pamätníka je na stránke American Atheists. Viac fotografii môžete vidieť v galérii na Twitteri Amerických ateistov.

Žiadne komentáre: