29. 7. 2012

Čím sa pápež asi umazal?

Nemecký satirický časopis Titanic vytlačil na obálke augustového čísla novú provokačnú koláž s fotografiou pápeža. Na fotografii je Benedikt XVI. so stopami ženských pier a odtlačkov rúk na bielej sutane. Pápežove ruky sú zamazané od niečoho červeného.

Augustové číslo vyšlo s titulkom „Niet dôvodov na žalobu: pápež je čistý!“ Hlavný redaktor vydania Leo Fischer nevylúčil, že aj toto číslo bude predmetom žaloby. „Ďakujeme svätému otcovi za záujem k nášmu vydaniu a opätovne prosíme o pápežské požehnanie“ dodal Fischer. Predchádzajúci zákaz výrazne zvýšil záujem verejnosti o tento časopis.


Na obálke júlového čísla časopisu, vytlačili fotografiu pápeža s veľkým fľakom na sutane. Titulok znel: „Aleluja vo Vatikáne: Miesto úniku zistené“ Na poslednej strane bol pápež zobrazený s hnedým fľakom a textom: „Ešte jedno miesto úniku zistené“. Číslo bolo venované škandálom do ktorých bol zatiahnutý Vatikán v poslednom období: od korupcie po pedofíliu. 10. júla súd v Hamburgu (z podnetu Vatikánu) zakázal tlačiť časopis s touto kolážou na obálke, ale nenariadil jeho stiahnutie z predaja.

Nie je to prvý prípad satiry na pápeža v tomto nemeckom časopise. Na Slovensku sa však niečo podobné nikto neodváži urobiť. Je to prejav väčšej úcty, alebo nedostatok odvahy? To vie len pánboh.

5 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

Čo je to za humanizmus - ľudskosť, ktorá šíri nenávisť voči náboženstvám a ľudom, ktorí sa k ním hlásia?

Je to veľmi smutné :(

Anonymný povedal(a)...

Humanizmus je racionálny a optimistický svetonázor, ktorý sa opiera o vedecké poznatky a rozumný výklad prírody sveta a vesmíru, nie o vieru v bohov.

Nemá za cieľ šíriť nenávisť k náboženstvám ani ľuďom, ktorí sa k ním hlásia.

Nepovažuje však vzhľadom na svoj racionalizmus náboženstvá za nedotknuteľné, práve naopak, snaží sa ukázať ich nezmyselnosť, agresívnosť a škodlivosť v súčasnom svete.

"Nebude mier vo svete, kým nebude mier medzi náboženstvami... " To hovorí známy teológ Hans Kung.

TvojOponent povedal(a)...

Humanizmus nikdy nebol svetonázor vylučujúci existenciu bohov. Kde ste na to prišli? Máte zrejme na mysli sekulárny humanizmus. Lebo to je rozdiel. A čo urobíte s ľudskou potrebou veriť v boha? Hm?

Anonymný povedal(a)...

k tvojmu nechápaniu pojmu humanizmus odporúčam prečítať http://www.zosity-humanistov.sk/2010/04/co-znamena-vyraz-humanizmus/

Neexistuje ľudská potreba veriť v bohov, či boha. Existuje však záujem mocných a cirkevnej hierarchie, ktorá tento historický prežitok udržiava jeho neustálym propagovaním vo svojom zištnom záujme

TvojOponent povedal(a)...

Neopierať sa o metafyziku ešte nezakladá nutnosť ju spochybňovať alebo priamo odmietať. Nakoniec aj pán Rastislav Škoda Vám potvrdí, že slovo humanizmus nemá viac ako 200 rokov či ešte o nejaké desaťročie viac. Dovtedy sa humanizmus spájal s tým, čo aj dnes chápu pod slovom humanizmus ľudia používajúci mozog na myslenie.
Sekulárny humanizmus je už prežitok. Noodobým svetonázorom je tzv. kultúrny ateizmus. Jeho zakladateľom je zahraničný Slovák Leonard Rajen a dovolím si tvrdiť, že ponúkne ateistom a ľuďom odmietajúcim teistický princíp viac ako primitívny kresťanofóbny sekulárny humanizmus. Zagúglite.